Ефикасно данъчно обслужване и предварително съдействие
Нарастващата роля на счетоводителя(данъчния консултант) в осъществявания от органите на приходите контролен процес, изисква не само своевремена информираност от клиента, чрез представяне на получени и съставени документи, а и такава включваща еветнуални бъдещи бизнес планове, намерения и стратегии в хода на независимата му икономическа дейност.
Честата причина за ниското ниво на информационна осигуреност на счетоводителя, се обосновава със субективна фирмена тайна, поради някакви преговорни особености заради естеството на сделката. Този въпрос може да се реши, чрез двустранно споразумение между счетоводителят и клиента.
Защо е нужна предварителна информираност?
Спецификата на бъдещата сделка между клиента на счетоводно обслужваната фирма и неговия партньор, може да варира в доста широки граници – като веществено или невеществено изражение, транспорт, складиране, обработка, авансови плащания и други, които трябва освен да се договорят да се и документират по най-правилният начин. Отделно от преждепосоченото, ситуацията се усложнява от несключването на писмен договор, който не е задължителен, но твърде препоръчителен при евентуална данъчна проверка.
Поставен в множество от неизвестности, счетоводителят трябва да разчита на написаното в счетоводните документи, което в повечето случаи е напълно достатъчно. Обаче, има някои моменти, при които със завършена документалност и несвоевременна предварителна информираност на счетоводителя от страна на клиента се стига до непреодолимо забавяне на контролното производство, а понякога и до административни санкции.
Затова, ефикасното данъчно обслужване на предприятието(фирмата) е осъществимо с помощта на предварителната информационна осигуреност от страна на клиента.