Счетоводство на НПО(ЮЛНЦ)
Нестопанските организации са известни с наименованието НПО, което е съкращение на наименованието Не-Правителствена-Организация. Легалното определение за тях е Юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ). Известни са по света с различни имена: неправителствени организации, NGO, организации с цел непечалба, структури на гражданското общество.
Според Закона за юридическите лица с нестопанска цел-ЗЮЛНЦ,НПО могат да бъдат сдружения и фондации, читалища, политически партии и други съгласно нормативните изисквания за нестопански организации.
Относно правилата на счетоводната отчетност за тези лица се прилага Националния счетоводен стандарт №9 – Представяне на финансовите отчети на предприятията с нестопанска цел.Юридическите лица с нестопанска цел съставят индивидуален сметкоплан. В индивидуалния сметкоплан се предвиждат сметки за отделяне на нестопанската от стопанската дейност, както и отделни сметки за отчитане на специфичните приходи и разходи, свързани с нестопанската дейност.
Счетоводството на НПО се води съгласно Закона за счетоводството тъй като според него НПО се определят като предприятия.Приходите на НПО са от присъщата,специфичната им дейност с идеална цел и евентуално от стопанска дейност, която служи за подпомагане на присъщата им дейност.
Стопанската дейност на НПО, обаче, се подчинява на реда и условията на на нормативните актове, които регулират самата стопанска дейност, основно – на Търговския закон.
Специфичното отчитане на стопанската и нестопанската дейност на НПО, поставят значителни изисквания пред водещия счетоводната отчетност (счетоводство). Съществен момент е правилното дефиниране на приходите и разходите. Важно е правилното разпределение на разходите в НПО по дейности, отнасяне на неразпределяемите разходи, формиране на коефиценти и съответното им прилагане, тъй като от тези счетоводни манипулации зависи в голяма степен размера на евентуалните печалба,загуба или нулев резултат от стопанската дейност на НПО.